Dnes je 17. 02. 2019 | Poslední aktualizace 14. 02. 2019

Planetárium Brno

V sobotu 21. listopadu se 1. třída v počtu 15 dospělých a 17 dětí vypravila navštívit hvězdárnu v Brně.

Sešli jsme se o půl dvanácté na nádraží v Náměšti nad Oslavou. Velmi ochotná paní výpravčí nám propočítala pro nás nejlevnější variantu dopravy - rodinnou celodenní jízdenku pro 2 dospělé a 3 děti. Cesta tam a zpátky i s celodenní dopravou po Brně nás tak vyšla 190, - Kč pro pět osob. :)

Cesta vlakem - rychlíky - uběla opravdu rychle. Některé děti si ji užívaly jako svoji první jízdu vlakem a v Brně absolvovaly také svoji první jízdu tramvají.

Po příchod do Hvězdárny jsme se občerstvili, zakoupili suvenýry a těšili se na představení.

Program měl název POLARIS. Nejprve nás uvaděč zasvětil do tajů noční oblohy, ukázal nám známá souhvězdí i kde najdeme na obloze některé planety. Poté následovala pohádka o medvědovi a tučnákovi, kteří pátrali po příčině polární noci. Nejprve pozorovali planety dalekohledem a zjistili, že ne všechny planety mají sníh na pólech. Poté ze staré ponorky sestrojili raketu a vyletěli na oběžnou dráhu Země. Zde viděli, že sluneční paprsky k severnímu pólu nedosahují. Vydali se tedy na cestu k Saturnu. Užívali si stav beztíže, našli na palubě černého pasažéra, objevili, že Saturnův prstenec je tvořen z ledových koulí...

Po návratu na Zemi vládl na severním pólu polární den - sluneční paprsky sem zasahovaly, protože byla Země ke Slunci přikloněná. Záhada polární noci byla objasněna.

Před Hvězdárnou našim zrakům neunikla zajímavá expozice a chvíli jsme se zde zdrželi.

Poté jsme se přesunuli dopravou na náměstí Svobody. Prohlédli si draka a mlýnské kolo na Staré radnici a občerstvili se u MacDonald.

Do Náměště jsme se navrátili kolem 18. hodiny většinou spokojeni. :)

07. 12. 2015 | Lenka Palátová