Divadelní představení Divadélka pro školy

Ve čtvrtek 22. září 2016 zavítalo do naší školy Divadélko pro školy z Hradce Králové s představením pro 1. a 2. stupeň ZŠ.

Školkáčci z Valče i Třebenic a žáci naší školy od 1. do 4. třídy shlédli představení Pohádka ze starého mlýna aneb Nebojte se hastrmanů.

Bylo to  loutkoherecké představení na motivy klasických pohádek o vodnících. Na úvod se děti seznámily s touto záhadnou zelenou postavičkou a formou humorné přednášky jim byl představen vodník jako  vzácný pohádkový druh, jeho vlastnosti, záliby a historický význam v českých pohádkách. A protože odvěkými sousedy vodníků bývali mlynáři, rozehráli herci zelenobílou pohádku o tom, co všechno si dva tvrdohlaví sousedé z cechu vodnického a mlynářského dovedou vzájemně provádět za lumpárny. Výsledkem bylo lehce ztřeštěné vyprávění plné gagů, písniček, překvapení a komických situací, například o zadřeném mlýnském kole, mokré mouce, nevydařeném rybolovu, neposlušném kapru atd... Na závěr ale samozřejmě nechybělo usmíření a dokonce ani pověstná šťastná svatba. Smyslem celého představení bylo připomenutí kouzla tradičních pohádkových postav, ukázka dobrých i špatných lidských vlastností, pozitivního chování, kdy vše se v dobré obrátí a v neposlední řadě i úcta k řemeslu a vysvětlení několika lidových rčení.

Žáci druhého stupně shlédli představení  Jak jste to myslel, pane Shakespeare?

Pořad přitažlivou formou doplňuje výuku českého jazyka a literatury.  Žáci  se formou volných moderátorských vstupů seznámili  se životem a dílem Williama Shakespeara a jeho přínosem pro světové divadlo. Způsob komunikace s publikem byl přizpůsoben přítomné věkové skupině diváků tak, že představení bylo zábavné a vtáhlo diváky do děje.

09. 10. 2016 | Lenka Palátová