Dnes je 17. 02. 2019 | Poslední aktualizace 14. 02. 2019

Šachy do škol

V letošním školním roce se naše škola poprvé zapojila do projektu Šachy do škol.

Tento projekt vznikl v České republice za podpory Šachového svazu ČR v roce 2013, a na jeho rozjezd byly využity dotace MŠMT na sportovní činnost. Cílem projektu je podpořit zavedení šachů do vyučování na základních a středních školách.

Šachy jsou součástí osnov ve více než 30 zemích a na základě řady studií přijal v roce 2012 Evropský parlament deklaraci, ve které doporučuje zavedení šachů do vzdělávacích systémů v členských státech EU. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že šachy dokáží v dětech všestranným způsobem rozvíjet nejen myšlení, ale také osobnost a sociální dovednosti. Vše se děje hravou formou, která je zvláště vhodná pro malé děti, a za optimální se považuje výuka po dobu 3 let na 1. stupni základní školy (nejlépe hned od 1. třídy).

Cílem projektu není výchova šachových mistrů, ale chce dětem nabídnout již v raném věku možnost, aby pomocí hry všestranně rozvíjely své mentální schopnosti, které se jim budou hodit nejen během školní docházky, ale i v dalším životě.

Na naší škole prvním rokem pracuje šachový kroužek. Navštěvuje jej 12 dětí ( žáci 1. stupně). Zapojením do projektu jsme získali zdarma metodické materiály a šachové cvičebnice pro děti, přístup k výukovému programu a možnost zúčastnit se různých soutěží.

Z kraje Vysočina je do projektu zapojeno ještě dalších 10 škol.

Letáček k nahlédnutí zde, prezentace zde.
WWW stránky našeho kroužku zde.
Více zde: http://www.sachydoskol.cz/Související obrázek
09. 02. 2017 | Lenka Palátová