Kroužek "Orientační běh" se představuje

V letošním školním roce byl nově otevřen kroužek Orientační běh, který zve všechny zájemce na toulky naší Vysočinou.

Co to je ORIENTAČNÍ BĚH?

Je to nákaza, bacil, který napadá člověka a nutí ho běhat po lese s mapou a za pomoci busoly si hledat cestu od kontroly ke kontrole v neznámém lese. Trať není vytyčena v terénu jako v jiných sportech, je pouze zakreslena fialovou nebo červenou barvou do mapy.

V terénu se kontroly (červenobílé lampionky) umísťují ke skalám, kamenům, krmelcům, posedům, na křižovatky cest, k jámě, kupce apod. Trať musíte absolvovat ve stanoveném pořadí – od kontroly 1,2... až do cíle. Pokud některý lampionek nenaleznete, jste diskvalifikováni – jako byste závod vůbec neběželi.

Orientační běh je závod jednotlivců, do lesa vybíháte sami a sami se musíte s tratí vypořádat. Proto vám orientační běh umožňuje vydatný pohyb na čerstvém lesním vzduchu, neustálé napětí, dobrodružství. Učí získat návyky, které uplatníte i v běžném životě (neztrácet hlavu v náročnějších situacích, kdy je třeba se správně a včas rozhodovat, orientovat se v neznámém prostředí, získat sebedůvěru, spoléhat se na vlastní síly …).

V lese bez diváků vás nic nenutí jít až na hranici svých sil. Sami si volíte tempo a není důležité, zda závod pojmete jako procházku či boj s časem a soupeři.

Závodů se může zúčastnit každý, jsou odstupňovány podle pohlaví a věkových kategorií. Závodí se v kategorii 10, 12, 14, 16, 18, 20, 21, 35, 55 a více let. Délka tratí u různých kategorií je rozdílná, žactvo má např. 2-4km, dorost 4-8km, muži 8-15km, ženy 5-8km. Tratě jsou odlišné i počtem kontrolních stanovišť, měřítkem je pouze dosažený čas.

Jedinečnou stránkou orientačního sportu je jeho velká pestrost. Každý závod je jiný, běží se pokaždé v jiném terénu a na jiné trati, která je až do okamžiku startu tajná – až po vyběhnutí ze startu obdržíte teprve mapu se zakreslenou tratí, kterou musíte absolvovat.

Závody probíhají o víkendech od jara do podzimu, v době letních prázdnin pak můžete absolvovat i vícedenní závody s možností kempování, vycházek po okolí a příjemně strávené dovolené. Závodí se za každého počasí, takže si musíte umět poradit i s podzimními plískanicemi a nepříznivým počasím.

JAK FUNGUJE KROUŽEK PŘI NAŠÍ ŠKOLE

Kroužek OB Valeč probíhá současně s tréninky dětí z oddílu OOB Třebíč.

Schůzky jsou každý pátek či středu v Třebíči od 15.30  do 17.30 hod. Odjezd autobusem z Valče s mým doprovodem do Třebíče v 13.45 hod. zpět v 18.10 hod samostatně. Na autobusové nádraží děti přivedu. Od jara až do podzimu trénujeme v třebíčských parcích práci s mapou a busolou. K dispozici máme místní mapy pro orientační běh. V zimním období sportujeme jinak - provozujeme různé míčové hry v tělocvičně ZŠ a MŠ Na Kopcích Třebíč, o sobotách bruslíme, běháme na běžkách, lyžujeme…

Závody se konají od jara do podzimu v oblasti Vysočina. Začátkem jarní nebo podzimní sezóny obdržíte ode mne přesné termíny a místa konání závodů a také termín, do kdy se mi musíte přihlásit = odevzdat přihlášku + peníze na dopravu. Pořadatelům se totiž  musíme na závod nahlásit pár dní napřed, abychom neplatili dvojnásobné startovné.

Vhodné oblečení na závody nebo tréninky: šusťáková souprava bez podšívky (vhodnější než tepláky na které se vám mohou lépe zachytit klíšťata a podobná havěť), tričko které dobře saje pot, ponožky a boty speciálně pro závod nebo běh – nikdy nevíš, do čeho padneš (lepší  kopačky nebo speciální boty orientky)  repelent proti klíšťatům – je vhodné se nechat oočkovat, dobré jsou i chrániče na holeně

Na závod s sebou musíš vždy mít: busolu (pokud nemáš vlastní, zapůjčím), čip – startovní průkaz (zapůjčí oddíl nebo si ho můžeš zapůjčit od pořadatele závodu), náhradní oblečení i obuv pro závod –  po závodě se převlékneš do cestovního, svačinu, pití, pláštěnku, propisku.

Jakékoliv další dotazy ráda osobně zodpovím.

Informace o závodech - stránky oddílu OOB Třebíč

ww. oobtrebic.cz