1.vejšlap na Rokštejn

První podzimní "vejšlap", tentokrát na Rokštejn.

Po několika letech jsme letos v říjnu oživili myšlenku občas vstát o víkendu od televizí a počítačů a jít si prohlédnout zajímavá místa v našem kraji, či jeho nejbližším sousedství.

První letošní podzimní „vejšlap“, se uskutečnil 15. října a zamířili jsme s dětmi a paní uč. Jordanovou na jednu z nejrozsáhlejších zřícenin, na hrad Rokštejn nedaleko Jihlavy. Do batůžků jsme si dali pití, buřty s chlebem, nůž a pár korun na vlak. Na nádraží v Třebíči se nás sešlo dvanáct. Nasedli jsme jako správní trampové do posledního vagónu, a nabrali jsme směr Jihlava. V naší konečné stanici v Přímělkově jsme vystoupili a já zjistil, že už si cestu moc nepamatuji. Tak jsem začal usilovně vzpomínat na dobu, kdy jsem tady byl na vejšlapu naposled. Za chvíli jsem si díky své ženě vzpomněl. Zeptal jsem se, jestli půjdeme  kousek po silnici nebo raději přes les. Všichni chtěli jít lesem, a tak jsme vyrazili. Byla to sice delší, ale za to horší cesta (a pro nás tudíž zajímavější). Přesto, že už bylo skoro říjnové poledne, brouzdali jsme se chvílemi i namrzlou trávou, ale krásný zážitek z procházky překrásným údolím řeky Brtničky nám to nezkazilo. Kousek před hradem jsme rozdělali oheň, hlavně díky „úlovku dřeva“, který přitáhla p. učitelka. Ti mladší jaksi nemohli nic najít. Ořezali jsme si klacky a opékali uzeniny. Za chvíli jsme uslyšeli v lese nezvyklý hluk. Čekali jsme a tu se u ohniště objevila asi 30 členná skupinka dětí se třemi učitelkami, zjevně zklamaných, že je ohniště obsazené. My jsme jim však nabídli pohostinství, rozdělaný oheň a zbytky dřeva. V klidu jsme dojedli, sbalili jsme se a paní učitelky z cizí školy nám poděkovaly a my už jsme mířili na prosluněný Rokštejn. Zde jsme si vše pořádně prohlédli, vyzkoušeli jsme si práci s honáckým bičem, a protože zbyl ještě čas, zahráli jsme si kuličky. Potom už nás čekala cesta na zpáteční vlak. Ve vlaku byla velká legrace, zejména holky se skoro pořád hihňaly, zvláště, když nastoupili příznivci hokejistů z Ústí nad Labem, kteří hráli ten den s Třebíčí. Po vysmáté cestě jsme dorazili na třebíčské nádraží a o půl třetí už si rodiče mohli vyzvednout své ratolesti. Bylo to moc fajn a už se těšíme na příště. Nakonec - nejlépe krásnou atmosféru výletu vystihují fotky. Pár jich můžete najít na stránkách školy a celou fotoreportáž na serveru www.rajce.net  odkaz Valec u Hrotovic.

Za všechny zúčastněné výletníky zapsal                                                                                                         Petr Jordan

31. 10. 2011 | Petr Jordan