Exkurze 7. ročníku v Třebíči po památkách UNESCO

V návaznosti na tematickou besedu navštívili žáci 7. ročníku 24.května město Třebíč a vydali se za poznáním památek zapsaných na seznamu UNESCO.
Exkurze 7. ročníku v Třebíči po památkách UNESCO

Patří sem bazilika sv. Prokopa, kde jsme měli možnost navštívit rovněž kryptu, která se pod bazilikou nachází a židovská čtvrť s židovským hřbitovem, jež se řadí svou zachovalostí mezi uznávané rarity. Během této exkurze žáci uplatnili své poznatky, které se dozvěděli na předchozí besedě v hodině OV a zároveň poznali na vlastní kůži atmosféru třebíčského židovského ghetta.

Zajímavou aktivitou v židovském městě bylo pro žáky hledání tzv. Stolpersteine, neboli kamenů zmizelých (dlažebních kostek s mosazným povrchem, umístěných před domy židovských obětí holocaustu, včetně jména a data, kdy byli deportováni do koncentračních táborů). Zastavení u těchto kamenů žáky přimělo se zamyslet, jak krutý osud židy v průběhu 2. světové války potkal. Poté jsme se vydali na židovský hřbitov, který se svou rozlohou cca 11 700 m² řadí mezi největší židovská pohřebiště v ČR.

Putování po osudu třebíčských židů jsme zakončili návštěvou Zadní synagogy a domu Seligmanna Bauera, kde měli žáci jedinečnou příležitost nahlédnout do expozice tradičního židovského bydlení.

 

Bc. Zuzana Mezlíková, učitelka OV v 7. ročníku

Přidáno 26. 5. 2023, autor: Lenka Kohoutová

Projekty
Finanční gramotnost do škol
Ovoce a zelenina do škol
Recyklo hraní
OPVVV
Národní plán obnovy
Operační program Jan Amos Komenský