Vánoční zvyky na britských ostrovech - projekt žáků 8. ročníku

V úterý dne 19. 12. se žáci 8. ročníku zapojili do celoročního projektu žákovského parlamentu, aby ostatním přiblížili vánoční tradice a zvyky na britských ostrovech - ve Skotsku, Walesu a Irsku.
Vánoční zvyky na britských ostrovech  - projekt žáků 8. ročníku

V první části nás žáci vzali do Irska, kde mají oficiální datum pro zdobení stromečku (8. 12.) a také zvyk, kdy na Štědrý den po západu slunce dávají lidé na parapety tlustou svíčku na celou noc, což představuje uvítací světlo pro Marii a Josefa.

Dále žáci mohli slyšet o Walesu a jeho zvláštní tradici, kdy si vesnice zvolí hlavního velitele průvodu koledníků, nesoucí v čele koňskou lebku na tyči ověšenou třásněmi a zpívají (koledují) tradiční písničky. Není překvapivé, že tento zvyk mají od Keltů.

A jako poslední cestovatelský zážitek končili ve Skotsku, kde jsme se dozvěděli nejenom gastronomické pochutiny, ale i jejich velkou tradici, zpívání Tiché noci v gaelštině, kterou si mohli žáci i v krátké ukázce poslechnout.

Za odměnu dostali perníčky, které napekli a nazdobili v pracovních činnostech s p. učitelkou Hadrabovou.

Na závěr položili osmáci v každé třídě dvě otázky, zda si zapamatovali a osvojili zajímavé zvyky.

Bc. J. Palátová, třídní učitelka 8. ročníku

Přidáno 20. 12. 2023, autor: Lenka Kohoutová